Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Sa Kinezima dogovarao izgradnju, sad im isporučuje gorivo * Cane finansirao Isata, a Mugoša Sveta * Tender crtali za Olega Obradovića * Konzul Crne Gore direktor 18 ofšor firmi u Panami * Sudbina svijeta u rukama Putina i Trampa * Zalud kule od pijeska * Naukom do nehumanog društva
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 17-07-2018

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
IVAN VUJOVIĆ FUNKCIONER SDP-a:
Crna Gora se sve više pominje kao problem u Briselu, gdje se posebno naglašava veoma loše stanje u slobodi medija, kao jednom od stubova EU procesa.

Vic Dana :)

Kako se zove London s ugašenim svjetlima?
- Londof!

Otišao Huso u inostranstvo. Pitaju ga tamo
- Odakle si?
Kaže Huso:
- Iz Bosne.
- Pa gdje je ta Bosna?
A Huso će:
- Bosna je u Brazilu!!!
Nailazi nastavnik na Pericu i upita ga zašto plače.
●Plačem zbog nastavnika matematike.
●Ne brini, Perice, s njim će biti sve u redu!
Perica poče još više da plače.
Nastavnik ga upita:
●Perice, zbog čega sada plačeš?
●Zbog nastavnika!
●Zašto plačeš kada će s njim biti sve u redu?
●Cijelo odjeljenje je vidjelo kako je pao, samo ja nisam!







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Hronika - datum: 2018-07-16 PRAVNICI I NVO SEKTOR UPOZORAVAJU NA ZLOUPOTREBU USTAVA
Veselin Radulović i Ratko Pantović Tužioci se kriju iza imuniteta dok građani plaćaju milionske štete Za visokomoralne ljude, pa i tužioce nepotreban je imunitet. Za onog koji nema skrupula niti pravih ljudskih osobina, sama funkcija tužioca ne znači ništa, pa mu imunitet i te kako treba kao zaštita, kazao je Pantović Podsjetimo da je krivična prijava protiv bivšeg gradonačelnika Podgorice za slučaj „Carine” prvo odbačena, a sada je za taj predmet podignuta optužnica. Tužilac koji je donio odluku o odbačaju krivične prijave ne samo da nije odgovarao, već je i unaprijeđen, naglasio je advokat Vesel
Dan - novi portal
Čelnici crnogorskih tužilaštava koji su nadležni za pokretanje postupaka protiv tužilaca zbog donošenja sumnjivih odluka, zloupotrebljavaju Ustav Crne Gore i odredbe koje propisuju funkcionalni imunitet. Sagovornici „Dana” tvrde da funcionalni imunitet ne može, čak i ne smije da štiti tužioce za proizvoljno donošenje odluka i postupanje mimo zakonskih normi. Godinama unazad rad pravosudnih organa obilježile su odluke tužilaštava koje su građane koštale više miliona.
Loše optužnice, pritvaranje, zapljena skupocjene imovine u predmetima koji se završavaju oslobađajućim presudama naplaćene su samo građanima, a tužioci koji su potpisivali te odluke nikada nijesu odgovarali, već su se krili iza propisa Ustava o „funkcionalnom imunitetu”. Samo za predmete Kalić i Šarić iz državnog budžeta odliće se stotine miliona eura. Ovi procesi pravosnažno su okončani oslobađajućim presudama. Pravnici su često komenatrisali da su optužnice od samog početka bile osuđene na neuspjeh jer su bile nevaljane. Ista sudbina je sa brojnim istragama i optužnicama protiv državnih funkcionera. Ipak, nijedan tužilac zbog ovakvih odluka nije odgovarao zbog funkcionalnig imuniteta, pa čak ni oni koji su odbacivali krivične prijave za teška djela, za koja se kasnije ispostavilo da su osnovani. Advokati Veselin Radulović i Ratko Pantović upozoravaju da ovi propisi Ustava nikako ne znače da su tužioci zaštićeni za svaku odluku koju donesu.
Sporna odredba Ustava glasi: „Funkcionalni imunitet: Rukovodilac državnog tužilaštva i državni tužilac uživaju funkcionalni imunitet i ne mogu biti pozvani na odgovornost za mišljenje dato ili odluku donijetu u vršenju svoje funkcije, osim ako se radi o krivičnom djelu”.
– Tužioci zloupotrebljavaju ove propise Ustava jer ih one ne štite odgovornosti za samovoljno i proizvoljno donošenje odluka. Bez obzira da li Ustav propisuje imunitet ili ne, to svakako ne daje za pravo tužiocima da se ponašaju ovako kako se kod nas ponašaju. Ustav ne može štititi nikoga, pa ni tužioce za odluke koje predstavljaju samovolju – kazao je advokat Radulović.
Dokaz nekažnjenog neprofesionalnog postupanja tužioca ogleda se i u predmetu protiv bivšeg gradonačelnika Podgorice Miomira Mugoše.
– Podsjetimo, krivična prijava protiv bivšeg gradonačelnika Podgorice za slučaj „Carine” prvo je odbačena, a sada je za taj predmet podignuta optužnica. Tužilac koji je donio odluku o odbačaju krivične prijave ne samo da nije odgovarao, već je i unaprijeđen – naglasio je Radulović.
Njegov kolega Ratko Pantović tvrdi da funkcionalni imunitet ne smije biti zaštita za svaki postupak tužilaca, ali da od samih tužilaca zavisi i kako će oni tumačiti ovu normu.
– U redove tužilaca biraju se ljudi sa visokim moralnim i stručnim kvalitetima. Upravo zato se i smatra da će raditi u skladu za zakonom, moralom, kodeksom i zakletvom. Ukoliko se ogriješe o zakon ili preuzetom zakletvom Skupština može ukinuti imunitet tužioca. Na taj način tužilac može biti izložen krivičnom gonjenju – kazao je Pantović.
Ocijenio je da se upravo iz ovog razloga u laičkoj, ali i stručnoj javnosti s pravom postavlja pitanje da li imunitet tužilaca, ali i drugih lica, služi kao kišobran koji ih štiti praktično za sve.
– Svaki čovjek, tužilac ili bilo koji građanin odgovoran je prvo pred svojom savješću, pred zakonom, pa na kraju i pred Bogom. Zavisno od ličnosti i svijesti formira se njegova odgovornost. Za visokomoralne ljude, pa i tužioce nepotreban je imunitet jer će oni svoj život i rad sami urediti „kao ljudi”. Za onog koji nema skrupula niti pravih ljudskih osobina sama funkcija tužioca ne znači ništa te mu imunitet i te kako treba kao zaštita – pojasnio je Pantović.
Radulović je naglasio da se najviše sumnjivih odluka donosi u predmetima protiv kriminalaca, osoba sa sumnjivim vezama, ali i protiv javnih funkcionera te da bi baš zato trebale da budu predmet preispitivanja.
– Loše optužnice, nesavjestan rad, zloupotreba službenog položaja svakako da ne mogu biti nekažnjivi, naročito po Ustavu – dodao je Radulović.
M.V.P.


Od 120 prijavljenih kažnjen jedan tužilac

Tužilački savjet je za godinu i po dana razmatrao oko 120 pritužbi uloženih na rad tužilaca. Za to vrijeme, tačnije od početka prošle godine, kažnjen je samo jedan tužilac, i to novčanom kaznom zato što nije prijavio imovinu u skladu sa zakonskim propisima.
Prema podacima Tužilačkog savjeta, skoro sve razmatrane pritužbe odbačene su kao neosnovane. Tačnije, od 120 žalbi svega osam je za godinu i po ocijenjeno kao osnovano.
Najviše pritužbi podneseno je na rad Osnovnog državnog tužilaštva u Podgorici. U prvoj polovini ove godine, Tužilački savjet je razmatrao znatno manje pritužbi nego 2017. godine. Tokom 2018. godine, Tužilački savjet je razmatrao ukupno 11 pritužbi na rad državnih tužilaca i rukovodilaca državnih tužilaštava i utvrdio da je deset neosnovanih i jedna osnovana.

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"